SMĚRNICE PRO PROVÁDĚNÍ ODBORNÉ PRAXE
SMĚRNICE PRO PROVÁDĚNÍ ODBORNÉ PRAXE
pro žáky střední policejní školy VPŠ a SPŠ MV v Praze
v 1., 3. a 4. ročníku
I. Úvodní ustanovení
- Odborná praxe žáků střední školy, jejíž činnost vykonává Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze je organizována ve smyslu ustanovení § 65 zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění.
- Odborná praxe má za cíl ověřit teoretické vědomosti žáka, naučit ho aplikovat znalosti a dovednosti, které získal ve vzdělávacím procesu, v podmínkách reálné praxe. Odborná praxe by měla žáka motivovat při výběru povolání a zároveň naplňovat prioritu vzdělávacího programu připravit absolventy pro přijetí do služebního poměru příslušníka Policie ČR.
II. Obecná ustanovení
- Učební a odborná praxe (dále jen „praxe“) žáků školy je společně s odbornými předměty základem praktické přípravy na povolání, v níž získávají vědomosti, dovednosti, návyky a zručnostipotřebné pro výkon budoucího povolání.
- Praxe je plánována na dobu 4 týdnů za dobu vzdělávání žáků v následujícím rozsahu:
- 1 týden v 1. ročníku (v průběhu školního roku),
- 2 týdny souvisle ve 3. ročníku (v měsících květen, červen),
- 1 týden ve 4. ročníku (v průběhu školního roku).
- Praxe může probíhat v několika formách:
- obvykle individuální formou na vybraných útvarech Policie ČR, případně na útvarech dalších bezpečnostních sborů nebo pracovištích státní správy a samosprávy,
- skupinovou formou, a to ve škole v podobě přednášek a praktických zaměstnání pod vedením odborníků z praxe, příp. odborných vyučujících, exkurzí na vybraných odborných pracovištích Policie ČR, Vězeňské služby ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, obecní policie nebo jiných subjektů uvedených v učebních osnovách odborných předmětů. Exkurze probíhají ve všech ročnících podle aktuálních možností, profesních potřeb a zaměření odborných kompetencí. Jedná se např. o exkurzi do Muzea Policie ČR, do vybrané věznice, k Hasičskému záchrannému sboru ČR, do Ústavu soudního lékařství 1. LF UK a VFN v Praze, k Odboru kriminalistické techniky a expertiz Policie ČR v Praze, na vybraná pracoviště Kriminalistického ústavu Praha.
Příloha č. 1 k PŘŠ č. 23/2020 strana 2
III. Možná místa konání souvislé odborné praxe
Žáci mohou absolvovat odbornou praxi na pracovištích, která si vyberou z nabídky školy, ve výjimečných případech si mohou vybrat dle svého zájmu či možného budoucího uplatnění a sami si vyhledat vhodnou organizaci pro její vykonání:
- Policie ČR a její územní součásti
- žáci si mohou vybrat z nabídky učiněné škole v rámci spolupráce navázané s personálním odborem Policejního prezidia České republiky
- ostatní bezpečnostní sbory:
- Vězeňská služba ČR
- Celní správa ČR
- Hasičský záchranný sbor
- státní správa:
- u ministerstev a dalších ústředních orgánů státní správy, které jsou zapojené do činnosti IZS nebo souvisejících problematik (např. ochrana životního prostředí, problematika nebezpečných odpadů, protipovodňové ochrany, jaderné bezpečnosti)
- u krajských úřadů a jimi zřizovaných orgánů např. na referátech krizového řízení nebo ochrany životního prostředí
- u územně specializovaných orgánů státní správy působících v regionech, např. zdravotnická záchranná služba
- u protidrogových koordinátorů
- u obecních či městských policií na pracovištích zabývajících se dodržováním veřejného pořádku
- na pracovištích poskytujících telefonickou krizovou intervenci, apod.
- na úseku samosprávy:
- u obecních úřadů obcí s rozšířenou působností
- u dalších státních orgánů:
- soudy
- státní zastupitelství
- probační a mediační služba
- u občanských sdružení:
- Vodní záchranná služba
- Horská služba ČR
- Kynologická brigáda
IV. Organizace souvislé odborné praxe
- Praxe žáků je organizována školou. Prioritou je, aby žáci odbornou praxi konali u Policie ČR v rámci nabídky učiněné jim školou. Žákům, kteří si vyberou z nabídky školy, škola zajistí umístění na praxi i její vykonání. Žáci, kteří nevyužijí nabídky školy, si mohou ve výjimečných případech zvolit pro konání praxe jiná pracoviště uvedená v bodě III. Možná místa konání souvislé odborné praxe, avšak v tomto případě si praxi zajišťují sami. Za účelem zajištění praxe je žákům, kteří si budou zajišťovat odbornou praxi sami, vydána žádost o vykonání odborné praxe.
- Vyučovací jednotkou odborné praxe je vyučovací den, a ten nesmí být delší, než 7 vyučovacích hodin. Vyučovací hodina praxe trvá 60 minut.
- Přestávky v průběhu pracovní doby mají žáci shodně s ostatními zaměstnanci organizace v souladu s ustanovením zákoníku práce. Délka doby přestávek se nezapočítává do doby trvání vyučovacího dne
- Odborná praxe na pracovištích se provádí pod vedením pověřených zaměstnanců organizací (odpovědný pracovník). Je v kompetenci vedení pracoviště, které bude odbornou praxi smluvně zabezpečovat, aby určilo maximální počet žáků, které za organizaci může vést jeden odpovědný pracovník.
- Žáci jsou při konání odborné praxepovinni chovat se k ostatním pracovníkům organizace v souladu se společenskými pravidly slušného chování.
- Organizace, u které žáci konají odbornou praxi, je povinna při nástupu na praxi proškolit každého žáka z bezpečnosti práce.Žáci jsou povinni řídit se pokyny odpovědného pracovníka organizace, dodržovat předpisy o ochraně a bezpečnosti práce, hygienické a požární ochrany, případně používat osobní a ochranné prostředky a dodržovat ustanovení vnitřních řádů organizace.
- Žákům není dovoleno opustit bez vědomí odpovědného pracovníka organizacestanovené pracoviště, nosit na praxi cenné předměty, látky škodlivé zdraví, provádět práce, které jim odpovědný pracovník organizaceneuložil.
- Žákům je zakázáno používat jiné, než odpovědným pracovníkem organizace schválené elektrické spotřebiče.
- Žákům je zakázáno setrvávat před začátkem, v průběhu a po ukončení vyučovacího dne mimo určené prostory.
V. Zařazení žáků do praxe a jejich kontrola
- Škola se cestou žáka, který si bude zajišťovat odbornou praxi sám, obrátí na příslušné organizace s písemnou žádostí o umožnění vykonání povinné odborné praxe žáka.
- Ředitel školy uzavře s každou organizací, u níž bude žák vykonávat praxi, smlouvu o zajištění odborné praxe.
- Smlouva uzavřená mezi školou a organizací umožňující vykonání odborné praxe obsahuje konkrétní podmínky a náležitosti praxe (personální, materiální, finanční) a je přílohou č. 2 Pokynu ředitele školy – Směrnice pro provádění odborné praxe pro žáky střední odborné školy VPŠ a SPŠ MV v Praze v 1., 3. a 4. ročníku. Ředitel školy může uzavřít smlouvu o vykonání odborné praxe v podobě, kterou si určí organizace zajišťující vykonání odborné praxe, a to v případě, že bude obsahovat veškeré náležitosti důležité pro školu.
Příloha č. 1 k PŘŠ č. 23/2020 strana 4
- Z řad pedagogických pracovníků školy je složen tým pro organizaci odborné praxe, který kdykoli žákům pomůže radou nejen při výběru místa konání praxe, ale i při vlastním výkonu praxe a zároveň provádí kontrolu vykonávání praxe.
- Tým pro organizaci odborné praxe tvoří metodik pro vzdělávání SPŠ a učitelé předmětu Bezpečnostní činnost. Vedoucím týmu pro organizaci odborné praxe a odpovědnou osobou za její průběh je metodik pro vzdělávání SPŠ, ostatní pracovníci týmu provádějí kontroly vykonávání praxe jednotlivých žáků a hodnotí praxi žáků, popř. plní dílčí úkoly v oblasti odborné praxe podle pokynu vedoucího týmu.
- Pracovníci týmu pro organizaci odborné praxe provádějící kontrolu vykonávání praxe pořídí o každé kontrole zápis, který svým podpisem potvrdí kontrolovaný žák a odpovědný pracovník organizace, u které je praxe vykonávána.
- Pokud žák z jakéhokoli důvodu přeruší výkon odborné praxe, oznámí to neprodleně škole i odpovědnému pracovníkovi organizace, u které je praxe vykonávána.
- Zjistí-li pracovník týmu pro organizaci odborné praxe provádějící kontrolu vykonávání praxe závažné nedostatky v plnění povinností žáka nebo organizace, ředitel školy žáka z této odborné praxe odvolá.
VI. Zpráva z odborné praxe, její obsah a forma
- Průběh odborné praxe žák zpracuje ve Zprávě z odborné praxe.
- Zprávu z odborné praxe je žák povinen odevzdat do 1 týdne od ukončení praxe určenému pracovníkovi školy.
- Žáci zpracují Zprávu z odborné praxe na formulář, který je přílohou č. 3 této směrnice.
VII. Hodnocení odborné praxe
- Po vykonání odborné praxe žákem vypracuje odpovědný pracovník organizace, u které žák vykonával odbornou praxi, hodnocení, a to tak, že vyplní Hodnotící list a Hodnocení docházky v době odborné praxe, které jsou přílohou č. 5 této směrnice. Hodnocení zašle odpovědný pracovník organizace písemně nebo elektronicky na adresu školy.
- Hodnocení odborné praxe jednotlivých žáků provedou pracovníci týmu pro organizaci odborné praxe na základě hodnotících listů, hodnocení docházky v době odborné praxe a kontroly, kterou provedli v průběhu odborné praxe. Odborná praxe žáků se hodnotí stupněm „splnil(a)“ a „nesplnil(a)“
Příloha č. 1 k PŘŠ č. 23/2020 strana 5
- Pokud vzniknou rozpory v hodnoceních odborné praxe žáka a odpovědného pracovníka organizace, písemně je vyhodnotí odpovědný pracovník školy za průběh odborné praxe.
- Hodnocení z praxe je součástí klasifikace odborného předmětu Bezpečnostní činnost v daném ročníku.
- Po skončení odborných praxí v daném ročníku odpovědný pracovník školy za průběh odborné praxe vypracuje celkovou hodnotící zprávu s návrhy na opatření ke zkvalitnění apředloží ji do 30 dní od skončení praxe prostřednictvím zástupce ředitele školy pro vzdělávání a výchovu řediteli školy.
VIII. Odborná praxe v systému vzdělávání
- Absolvování odborné praxe je povinné.
- Pokud je žák hodnocen z odborné praxe stupněm „nesplnil“, není v předmětu Bezpečnostní činnost v daném ročníku hodnocen.
- Pokud je žák hodnocen stupněm „nesplnil“ nebo neabsolvoval odbornou praxi v určeném termínu, nelze žáka na konci druhého pololetí v předmětu bezpečnostní činnost hodnotit. Jestliže neabsolvuje odbornou praxi v náhradním termínu do konce srpna téhož roku, kdy byl stanoven řádný termín odborné praxe, škola vůči němu postupuje ve smyslu ustanovení § 69 odst. 6 zák. č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním a vyšší odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění novel.